Bezpłatne porównanie kredytów Włocławek
Dlaczego warto nawiązać współpracę z doradcą kredytowym z Włocławka?
18 czerwca 2020
banki Włocławek
Banki Włocławek – który wybrać? Gdzie najniższe RRSO? Sprawdź!
1 stycznia 2021
Mieszkanie dla Młodych Włocławek

Mieszkanie dla Młodych Włocławek

Mieszkanie Plus Włocławek

Mieszkanie Plus jest to program rządowy, którego zadaniem było zastąpienie poprzedniego programu „Mieszkanie Dla Młodych”. Program ten swój początek miał w 2017 roku. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma programami jest to, że Mieszkanie Plus nie opiera się na wsparciu finansowym do kredytu hipotecznego, lecz budowie tanich mieszkań pod najem, ale również istnieje możliwość dojścia do własności. Własność może nastąpić po upływie dwudziestu lub trzydziestu lat wynajmowania lokalu. Najem może być realizowany zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Mieszkania powstają na gruntach należących do Skarbu Państwa, a ich opłata miesięczna obejmuje zarówno czynsz, jak i opłaty eksploatacyjne. Polacy bardzo chętnie korzystają z możliwości, jaką oferuje Mieszkanie Plus, ponieważ jest to tanie rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy w porównaniu z wynajmem od osób prywatnych. We Włocławku planuje się wybudowanie łącznie 408 mieszkań, które będą 1, 2, 3, 4 – pokojowe wraz z aneksem kuchennym, bądź oddzielną kuchnią od 38 m2 do 70 m2. Każdy lokal będzie posiadał również jedno miejsce parkingowe, umieszczone na zewnątrz budynku. 

Kto może być beneficjentem Mieszkania Plus we Włocławku?

Program rządowy Mieszkanie Plus we Włocławku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mieszkania Plus są w głównej mierze kierowane w stosunku do ludzi młodych, aczkolwiek w praktyce beneficjentem może być każdy, kto z jakiegoś powodu nie ma możliwości uzyskania własnego mieszkania. Najważniejszą kwestią podczas ubiegania się o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus jest to, że beneficjent nie może posiadać na własność innego mieszkania, bądź innej nieruchomości, ale oprócz tego musi mieć odpowiednie możliwości finansowe, aby być w stanie opłacać miesięczny czynsz w terminie. Aczkolwiek należy pamiętać, że można również skorzystać z dopłat do czynszu, który przyznawany jest najemcom przez piętnaście lat. Jeżeli chodzi o zdolność kredytową to obliczana jest ona na podstawie dochodu netto wszystkich członków znajdujących się w rodzinie. Pod uwagę brane są również pozyskiwane świadczenia, do których należy zaliczyć między innymi alimenty, bądź 500 plus. Próg dochodowy beneficjentów starających się o Mieszkanie Plus we Włocławku wynosi:

 • gospodarstwo domowe jednoosobowe – 2 562, 91 zł netto
 • gospodarstwo domowe dwuosobowe – 3 844, 36 zł netto
 • gospodarstwo domowe trzyosobowe – 5 125, 81 zł netto
 • gospodarstwo domowe czteroosobowe – 6 407, 27 zł netto
 • gospodarstwo domowe pięcioosobowe – 7 688, 72 zł netto
 • gospodarstwo domowe sześcioosobowe – 8 970, 17 zł netto

Oprócz tego:

 • najemcą musi być osoba fizyczna
 • najemcą może być obywatel Polski
 • najemcą może być obcokrajowiec, jeżeli posiada prawo pobytu, bądź prawo stałego pobytu na terytorium kraju
 • najemcy nie może w części lub w całości spółdzielcze lub własnościowe prawo do lokalu
Mieszkanie dla Młodych Włocławek
Mieszkanie dla Młodych Włocławek

Jak skorzystać z programu Mieszkanie Plus we Włocławku?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu Mieszkanie Plus we Włocławku muszą wziąć udział w dwóch turach naboru. Jeżeli chodzi o pierwszą turę to odbywa się ona pół roku przed zakończeniem budowy. Wtedy należy złożyć wniosek o zwarcie umowy najmu, jak również dostarczyć wymagane dokumenty, do których należy zaliczyć między innymi potwierdzenie zdolności czynszowej. W sytuacji, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie to beneficjent będzie miał możliwość wyboru mieszkania, w którym będzie chciał zamieszkać. Do dyspozycji beneficjentów została utworzona także ogólnopolska infolinia: +48 801 801 596. Trzeba również pamiętać, że sytuacji, gdy liczba chętnych przekroczy liczbę mieszkań, to szczegółowe kryteria odnośnie najmu będą określane lokalnie, do kryteriów tych można zaliczyć w szczególności liczbę dzieci, bądź niepełnosprawność członka rodziny. 

Jak wygląda proces? Gdzie mogę pobrać wnioski?

Jeżeli chodzi o proces wnioskowania o Mieszkanie Plus to będzie on określony w skali lokalnej w odniesieniu do poszczególnych budynków. Aby wziąć udział w tym procesie należy jedynie – tak jak powyżej zostało wspomniane – dostarczyć komplet dokumentów oraz czekać na rozpatrzenie wniosku. Do dokumentów tych należy zaliczyć:

 • wniosek o zawarcie umowy najmu
 • oświadczenie o adresie korespondencji
 • oświadczenie o rękojmi odnośnie terminowego regulowania czynszu
 • kopię dokumentów, które będą potwierdzać prawo do skorzystania z kryteriów pierwszeństwa
 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych
 • zaświadczenie o zarobkach

Wszelkie potrzebne wnioski można pobrać na stronie internetowej Urzędu Gminy.  Wniosek musi zostać skierowany do Burmistrza Miasta i Urzędu. Należy w nim podać takie informacje jak:

 • dokładną nazwę oraz dane teleadresowe
 • miejscowość oraz datę składania wniosku
 • imię i nazwisko osoby wnioskującej
 • jak również pełen adres i numer kontaktowy osoby wnioskującej

Wniosek należy złożyć jak najszybciej od momentu uruchomienia realizacji programu, ponieważ w sytuacji, gdy złożona zostanie większa ilość wniosków, niż ilość dostępnych mieszkań to obowiązywać będzie kryterium pierwszeństwa. 

Mieszkanie Plus 2021 – jakie perspektywy?

Program Mieszkanie Plus powstało z myślą o Polakach, którzy nie mają możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na własne cztery kąty.  Program ma za zadanie poprawić jakość życia Polaków. Bowiem tak jak już zostało wspomniane – mieszkania te można także przejąć na własność. Wniosek o zmianę rodzaju umowy najmu należy złożyć przed upływem 14 dni i 6 miesięcy od chwili zawarcia pierwszej umowy najmu. Aby móc w przyszłości przejąć lokal z programu Mieszkanie Plus na własność należy wpłacić dziesięciokrotność miesięcznego czynszu. Dla przykładu, gdy czynsz będzie wynosił 2 tysiące złotych, to należy wnieść jednorazową opłatę w kwocie 20 tysięcy złotych – i oczywiście co miesiąc opłacać oprócz tego terminowo czynsz. Mieszkanie Plus nabiera wiatru w żagle, ponieważ budowa koncentruje się na miejscowościach, w których jest największy popyt na mieszkania. Jeżeli podaż na te mieszkania będzie rosła to z pewnością inwestycje poszerzą się o nowe lokalizacje. 

Komentarze są wyłączone.